Předávám klientům kus sebe. Nejlépe jak umím, říká zakladatelka Jogisty

Možná znáte jejich lekce, jejich tváře a hlas. Máte rády energii, kterou šíří kolem sebe. Možná si s nimi před, či po lekci povídáte, a možná taky ne. Proto se teď ptáme my. Jaká je jejich cesta? Kde nejraději cvičí? A co je inspiruje? Lektorky Jogisty nás nechávají nahlédnout do svých životů.

KRISTÝNA ZDĚBLOVÁ
Kristýna se původně na profesionální úrovni věnovala sjezdovému lyžování a po studiu magisterského oboru na Ostravské univerzitě také fyzioterapii. V roce 2018 založila ve Velké Polomi fyzioterapeutickou ambulanci Fyzijo, jejíž součástí byly i cvičební sály. O rok později vzniklo první jógové studio Jogista, také ve Velké Polomi. Druhé, v Dolních Vítkovicích, otevřela Kristýna o dva roky později. Její cestu k jógové praxi lemují dědečkovy knihy z Indie i návštěvy Bali, Srí Lanky či Nepálu.

 

Kdyby ses mohla právě teď v mžiku přemístit na kterékoliv místo na světě, kam by ses poděla?
Vydala bych se do buddhistického kláštera blízko vesnice Naar v Nepálu. Tam se ostatně v mysli přemisťuji dost často.

 

Co ti, kromě jógy, pomáhá žít spokojeně a vyrovnaně?
Když se během dne na chvílí zastavím a zeptám se sama sebe, co mi pomůže dobít energii. Někdy je to čas strávený s mou dcerou, někdy samota, procházka v přírodě, jindy zase meditace a jóga a občas třeba i dynamický sport.

 

Jaký máš vztah k sobě samé?
Právě teď? Myslím, že si sama sebe konečně vážím.

 

TVÁ RUTINA

 

Kdy a kde nejraději cvičíš?
V jednom ze svých studií, protože tam se cítím při praxi nejlépe. Někdy cvičím ráda sama, ale vždycky si užívám i lekce, které vedu, protože při nich vzniká krásná kolektivní energie.

 

Jaká je tvá jógová rutina?
Každé ráno dělám dechové cvičení a pozdrav slunci. Pokud přes den nevedu žádnou lekci, praktikuji ještě večer jemné protahovací pozice. Těsně před spaním medituji.

 

Jak a v jakých oblastech se učení jógy a poznatky, které ti to přináší, promítají do tvého každodenního života?
Díky józe neustále poznávám sama sebe. Jóga totiž ovlivňuje to, jak vnímám své tělo a své potřeby. Úplně nejvíc pak vnímám účinky jógy v souvislosti s mou pozorností. Díky józe jsem schopná se v běžném životě mnohem více zaměřovat na přítomnost. Jóga mě taky učí laskavosti k sobě i k druhým bytostem. To je něco, co se podle mě promítá do života všech lidí, kteří jógu praktikují.

 

TVOJE CESTA K JÓZE

Pamatuješ si, kdy ses s jógou setkala vůbec poprvé? Vybavíš si první lekci? A jak ti při ní bylo?
Mé první setkání s jógou proběhlo, když mi byly čtyři. Dědeček pobýval nějakou dobu pracovně v Indii a přivezl odtamtud několik knih o józe. S babičkou jsme pak podle nich cvičily. První vedenou lekci jsem absolvovala asi v osmnácti ve studiu v Ostravě-Porubě a musím přiznat, že jsem ve všech pozicích dost trpěla, nebylo to vůbec jednoduché. Tehdy jsem vrcholově sportovala a jóga mi připadala jako výborná kompenzace, jako možnost protáhnout se a posílit tělo jinak, než jsem byla z tréninku zvyklá.

 

Jaké styly jógy sis vyzkoušela? A co ti sedí nejvíc?
Začala jsem u dynamických lekcí, dělala jsem power jógu a vinyasa flow jógu, a postupně jsem se posunula ke klasické hatha józe, do vědomé praxe, meditace a dechových cvičení.

 

Kdy ses rozhodla, že chceš jógu i učit?
Když jsem dostudovala lékařskou fakultu, obor fyzioterapie, a nastoupila jsem do prvního zaměstnání. Měla jsem tehdy vést skupinovou lekci pro seniory. Z lekce jsem nakonec udělala jógu pro seniory a začala jsem studovat lektorský kurz.

 

Co ti jóga dává?
Dává mi pocit, že jsem to já. Uzemňuje mě. Vrací mě do srdce a já pak na chvíli dokážu vypnout hlavu. Přináší mi taky pružnost a pevnost celého těla, takovou, že se svým fyzickým tělem nemívám téměř žádné problémy.

 

Napadne tě nejsilnější okamžik, který si během praktikování zažila, který tě formoval, určil tvou další cestu?
Takový okamžik jsem zažila na lekci meditace na Bali v Ubudu. Prošla jsem si tehdy transformací sebe samé. A v cestě jógy to jsou téměř všechny lekce a workshopy, které absolvuji pod vedením jiného lektora. Vždy objevím něco nového, co mě posune v praxi o kousek dál.

 

Máš vzory? Kdo je/ byl tvým učitelem/ učitelkou?
Nemám gurua ani jednoho lektora jógy, který by mi předával zkušenosti. Setkala jsem se s vícero úžasnými jogíny, kteří mě vždy něčím obohatili. Hluboký dojem ve mě třeba zanechal jeden učitel na Srí Lance. A pokud bych měla jmenovat známá jména, byli by to Petros Haffenrichter, Juan Sierra a Jules Febre.

 

TVOJE JOGISTA

 

Kdy vznikla značka Jogista? Jaký byl její vývoj?
Jógu jsem pod "svou střechou" začala učit v roce 2018, kdy jsem otevřela svou ambulanci fyzioterapie Fyzijo a sály na cvičení ve Velké Polomi. Značku Jogista a nádherné studio, jehož interiér navrhla Gabriela Knýblová, jsem založila o rok později, v září 2019. Druhé studio v Dolní oblasti Vítkovice jsme otevírali, opět za pomoci Gabriely, dva roky poté, v říjnu 2021.

 

Co Jogista vlastně znamená?
Slovo Jogista vymyslel manžel mé nejdražší kamarádky, když jsme kolektivně uvažovali nad názvem studia. Trochu zkomolil označení jogín a počeštil ho… Jogista pro mě tedy dlouhou dobu znamenalo jogín, mužský rod. Nyní je to pro mě ale spíše ta Jogista - ženská energie, která sdružuje všechny příznivce jógy. Ženy, ale i muže. Každý máme v sobě oba dva elementy, obě energie. Zdá se mi, že té ženské, jemnosti, něžnosti a starostlivosti, je momentálně na světě nedostatek.

 

Máš dvě studia - jedno ve městě, v postindustriálním prostoru, a druhé na vesnici. Takže protiklady. Čím tě obě místa oslovují?
Velká Polom symbolizuje klid, odpočinek, výdech... studio, které má všude baldachýny a dřevo, vypadá jako útulný pokojíček, ve kterém se schováte, kde si odpočinete. DOV na mě svým trochu tvrdým industriálním prostředím působí víc dynamicky. Je to místo, kde se nadechnete, kde nasajete a načerpáte energii, která je tolik potřebná pro bytí v rušném městě.

 

Co je to nejdůležitější, co chceš svým klientům předávat?
Předávám kus sebe… nejlépe jak umím. Můj pohled na jógu a na respekt k vlastnímu tělu. 

 
 
Nevyplňujte toto pole:
Instagram
 Sledovat na Instagramu